Pilnas periodontālās izmeklēšanas laikā ir jāreģistrē liels iegūto datu apjoms. Lai atvieglotu datu reģistrāciju un atainotu tos pārskatāmā un vizuāli pievilcīgā veidā, vietnē www.perio-tools.com pieejama Šveices kolēģu Bernes universitātē izstrādātā elektroniski aizpildāmā periodontālās izmeklēšanas karte. Tagad tā ir pieejama arī latviešu valodā. Turpat atrodama arī detalizēta kartes lietošanas instrukcija, kas būs viegli saprotama jebkuram zobārstniecības speciālistam.
Vietnē www.perio-tools.com pieejams Šveices kolēģu Bernes universitātē izstrādāts periodontālā riska noteikšanas rīks. Ar šīs elektroniskās programmas palīdzību iepējams aprēķināt individuālo riska faktoru ietekmi uz pacienta periodontālo veselību. Turklāt, šis rīks automātiski aprēķina ieteicamo atkārtoto apmeklējumu biežumu, ņemot vērā reģistrētos pacienta individuālos datus. Pielietojams klīnikā kā uzskatāms palīgs pacienta motivācijas procesā. Tagad pieejams arī latviešu valodā.
Ir tapis Eiropas Periodontologu Federācijas izveidotā izdevuma "Dossier of Periodontal Diseases" tulkojums latviešu valodā "Periodonta slimību dosjē". Izdevumā ietverta svarīgākā un aktuālā informācija par periodonta saslimšanām, to ietekmi uz vispārējo veselību un ārstēšanas principiem.
EFP (European Federation of Periodontology) rekomendācijas Covid-19 pandēmijas laikā
Covid-19 (SARS-CoV-2) pandēmija ir būtiski ietekmējusi zobārstniecības nozari, jo vīrusa radītais risks skar gan zobārstniecības speciālistus, gan pacientus. EFP (European Federation of Periodontology) ir publicējusi infografiku kopumu, kas sniedz ieteikumus kā zobārstniecības praksēs aizsargāt sevi un savus pacientus pirms ārstēšanas, tās laikā un pēc tās.
BPE indekss nav pielietojams diagnozes noteikšanai, bet gan vienkāršai un samērā ātrai galveno slimības pazīmju konstatēšanai zobārsta un zobu higiēnista ikdienas praksē. Ar šīs skrīninga metodes palīdzību iespējams konstatēt periodonta audu veselību vai tālākas diagnostikas un ārstēšanas nepieciešamību.
Izmantojiet šo vienkāršo rīcības shēmu! Tā palīdzēs Jums pieņemt atbilstošus lēmumus katra individuāla pacienta aprūpē, vadoties pēc iegūtajiem BPE indeksa kodiem.
Paskaidrojiet saviem pacientiem smaganu veselības pārbaudes nepieciešamību, procesu un atradnes vienkāršā un saprotamā valodā! Atsevišķi bērniem un pieaugušajiem izstrādātās veidlapas atvieglos Jūsu komunikāciju ar pacientu un palīdzēs motivēt pacientu līdzdarboties savas veselības uzlabošanā.
Periodonta saslimšanu 2017.g. klasifikācijas pielietojums diagnostikai klīniskajā praksē, balstoties uz periodontālās anamnēzes, izmeklēšanas un skrīninga (BPE indekss) datiem.
Shēma adaptēta no Britu Periodontologu asociācijas (British Society of Periodontontology) izstrādāta materiāla. Oriģinālu skatīt šeit.
Katra periodontīta pacienta diagnoze ir unikāla un to nosaka daudzu izpausmju kombinācijas. Jaunā 2017.g. periodonta saslimšanu klasifikācija piedāvā daudzdimensionālu modeli periodontīta diagnozes aprakstīšanai, iekļaujot tajā arī riska faktoru klātbūtni un intensitāti. Periodontīta gadījuma aprakstīšanai izmanto 4 stadiju (smaguma pakāpe) un 3 pakāpju (progresijas ātrums) kombināciju, papildinot ar izplatību mutes dobumā (lokalizēts, ģeneralizēts, molāru-incisīvu veids). Shēmā attēlots kā pēc diagnostiskajiem kritērijiem nosaka periodontīta stadiju un pakāpi.
Shēma adaptēta no Britu Periodontologu asociācijas (British Society of Periodontontology) izstrādāta materiāla. Oriģinālu skatīt šeit.
Viens no zobu implantu veiksmīgas un ilglaicīgas funkcionēšanas priekšnoteikumiem ir pastāvīgas rūpes un uzraudzība visas dzīves garumā. Uzturošā terapija paredz regulāru apmeklējumu sistēmu individuālos intervālos, ietverot kontroles izmeklējumus un profesionālu mutes dobuma higiēnu. Šāda sistēma palīdz samazināt peri-implanta saslimšanu risku, kā arī savlaicīgi konstatēt un novērst radušās komplikācijas ar minimāliem līdzekļiem.