Periodonta slimību dosjē


Informatīvs izdevums "Periodonta slimību dosjē"

Ir tapis Eiropas Periodontologu Federācijas izveidotā izdevuma "Dossier of Periodontal Diseases" tulkojums latviešu valodā "Periodonta slimību dosjē". Izdevumā ietverta svarīgākā un aktuālā informācija par periodonta saslimšanām, to ietekmi uz vispārējo veselību un ārstēšanas principiem.

COVID-19 INFOGRAFIKA


EFP (European Federation of Periodontology) rekomendācijas Covid-19 pandēmijas laikā

Covid-19 (SARS-CoV-2) pandēmija ir būtiski ietekmējusi zobārstniecības nozari, jo vīrusa radītais risks skar gan zobārstniecības speciālistus, gan pacientus. EFP (European Federation of Periodontology) ir publicējusi infografiku kopumu, kas sniedz ieteikumus kā zobārstniecības praksēs aizsargāt sevi un savus pacientus pirms ārstēšanas, tās laikā un pēc tās.Periodonta saslimšanu skrīnings

Periodonta saslimšanas visbiežāk norit bez izteiktiem simptomiem un sūdzībām pat smagās stadijās, tādēļ regulārai objektīvai periodonta audu izmeklēšanai ir izšķiroša nozīme slimību agrīnā diagnostikā. Savukārt, agrīna diagnostika ļauj uzsākt ārstēšanu savlaicīgi - apturēt slimību progresiju un novērst zobu zaudējumu nākotnē.
Rekomendējam periodonta saslimšanu skrīningu iekļaut zobārsta un zobu higiēnista praksē kā neatņemamu mutes dobuma izmeklēšanas sastāvdaļu, pielietojot BPE indeksu (Basic Periodontal Examination) kā izvēles metodi. 

BPE pielietošana praksē


BPE indeksa pielietošanas shēma ikdienas praksē

BPE indekss nav pielietojams diagnozes noteikšanai, bet gan vienkāršai un samērā ātrai galveno slimības pazīmju konstatēšanai zobārsta un zobu higiēnista ikdienas praksē. Ar šīs skrīninga metodes palīdzību iespējams konstatēt periodonta audu veselību vai tālākas diagnostikas un ārstēšanas nepieciešamību.

Izmantojiet šo vienkāršo rīcības shēmu! Tā palīdzēs Jums pieņemt atbilstošus lēmumus katra individuāla pacienta aprūpē, vadoties pēc iegūtajiem BPE indeksa kodiem.

 Pieaugušajiem   Bērniem 7-17 g.
Skrīninga veidlapa pieaugušajiemSkrīninga veidlapa bērniem

Izdrukājamas skrīninga veidlapas pacientiem

Paskaidrojiet saviem pacientiem smaganu veselības pārbaudes nepieciešamību, procesu un atradnes vienkāršā un saprotamā valodā! Atsevišķi bērniem un pieaugušajiem izstrādātās veidlapas atvieglos Jūsu komunikāciju ar pacientu un palīdzēs motivēt pacientu līdzdarboties savas veselības uzlabošanā.

Periodonta slimību diagnostika klīniskajā praksē

Periodonta saslimšanu 2017.g. klasifikācijas pielietojums diagnostikai klīniskajā praksē, balstoties uz periodontālās anamnēzes, izmeklēšanas un skrīninga (BPE indekss) datiem. 

Shēma adaptēta no Britu Periodontologu asociācijas (British Society of Periodontontology) izstrādāta materiāla. Oriģinālu skatīt šeit. 

Periodontīta stadijas un  pakāpes

Katra periodontīta pacienta diagnoze ir unikāla un to nosaka daudzu izpausmju kombinācijas. Jaunā 2017.g. periodonta saslimšanu klasifikācija piedāvā daudzdimensionālu modeli periodontīta diagnozes aprakstīšanai, iekļaujot tajā arī riska faktoru klātbūtni un intensitāti. Periodontīta gadījuma aprakstīšanai izmanto 4 stadiju (smaguma pakāpe) un 3 pakāpju (progresijas ātrums) kombināciju, papildinot ar izplatību mutes dobumā (lokalizēts, ģeneralizēts, molāru-incisīvu veids). Shēmā attēlots kā pēc diagnostiskajiem kritērijiem nosaka periodontīta stadiju un pakāpi.

Shēma adaptēta no Britu Periodontologu asociācijas (British Society of Periodontontology) izstrādāta materiāla. Oriģinālu skatīt šeit. 

Uzturošā terapija implantu zobārstniecībāUzturošā terapija implantu zobārstniecībā

Viens no zobu implantu veiksmīgas un ilglaicīgas funkcionēšanas priekšnoteikumiem ir pastāvīgas rūpes un uzraudzība visas dzīves garumā. Uzturošā terapija paredz regulāru apmeklējumu sistēmu individuālos intervālos, ietverot kontroles izmeklējumus un profesionālu mutes dobuma higiēnu. Šāda sistēma palīdz samazināt peri-implanta saslimšanu risku, kā arī savlaicīgi konstatēt un novērst radušās komplikācijas ar minimāliem līdzekļiem. 


 .